Choroba Hashimoto ma podłoże autoimmunologiczne. W jej przypadku dochodzi do zapalenia tarczycy, a co za tym idzie – do uszkadzania miąższu gruczołu tarczowego.
Może prowadzić do niedoczynności tarczycy i niedoboru tyroksyny i trijodotyroniny. Choroba skutkuje, na przykład, przybraniem masy ciała, pogorszeniem nastroju, nadmierną utratą włosów, problemami dermatologicznymi. Jak żyć z Hashimoto? Czy Hashimoto jest uleczalne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tym artykule.
Jak żyć z Hashimoto?
Odpowiednia dieta
Właściwe odżywianie się jest kluczem do zdrowia. Może mieć zarówno charakter profilaktyczny jak i leczniczy. Osoby cierpiące na Hashimoto powinny włączyć w swoją dietę produkty bogate w jod i białka, które są niezbędne do produkcji hormonów tarczycy.
Przyjmowanie selenu, antyoksydantów (witaminy A, E, C, flawonoidy) także jest wskazane przy Hashimoto. Dietetycy rekomendują unikanie substancji goitrogennych (np. brokuł, kalafior, groch, fasola), gdyż mogą hamować produkcję i transport ważnych hormonów.
Leczenie Hashimoto
Leczenie Hashimoto powinno odbywać się pod stałym nadzorem specjalisty – endokrynologa, lekarza rodzinnego lub ginekologa. Opiera się na przyjmowaniu leku z lewotyroxyną, która wspomaga pracę tarczycy. Odpowiednia dieta również odgrywa rolę leczniczą.
Sport i relaksacja
Jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju Hashimoto jest stres. Warto zatem uprawiać sport, który, jak wskazują badania, może obniżać poziom stresu. Dodatkowo zaleca się praktykowanie jogi, która uznawana jest za dyscyplinę relaksującą.
Więcej ważnych informacji o poważnych chorobach i dolegliwościach znajdziesz w serwisie https://targizdrowia.pl/.
Czy Hashimoto jest uleczalne?
Niestety, choroba Hashimoto nie jest przypadłością całkowicie uleczalną. Jednakże właściwe leczenie sprawi, że choroba wejdzie w stan reemisji i nie będzie dawać żadnych objawów. Kluczem w walce z Hashimoto jest utrzymanie właśnie takiego stanu.