Czy biotyna w tabletkach działa? Opinie

Suplementów mających za zadanie wesprzeć kondycję włosów jest na rynku wiele. Poszczególne preparaty różnią się składem, proporcjami substancji aktywnych czy dawkowaniem. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się biotyna – jednak i w tym przypadku poszczególne produkty, które ją zawierają, nie są identyczne. Na co zwrócić uwagę, wybierając suplementy z tym składnikiem? Czy i jak działa biotyna w tabletkach? Czy wypadanie włosów to jedyne wskazanie do jej stosowania?

1. Biotyna – co to jest?

2. Źródła biotyny a suplementy z biotyną – rodzaje

3. Jak działa biotyna?

Musisz mieć świadomość, że biotyna w tabletkach, podobnie jak wszystkie inne suplementy, do swojej skuteczności potrzebuje czasu. Na początku suplementacja jedynie uzupełnia ewentualne niedobory biotyny, zaś pierwsze efekty można zaobserwować po upływie około 3 miesięcy.

Biotyna – co to jest?

Biotyna – witamina B7, czasami nazywana również witaminą H, zalicza się do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, która usuwana jest z organizmu wraz z moczem. Oznacza to, że nie kumuluje się w organizmie i należy dostarczać ją na bieżąco. Choć potrzebna jest w niewielkich ilościach, jej rola jest nieoceniona. Na co wpływa biotyna?

  • Udział w procesach metabolicznych

Biotyna jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Działa jako koenzym dla kilku enzymów oraz jest potrzebna do prawidłowej syntezy keratyny. Dodatkowo odgrywa ważną rolę w procesie utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.

  • Wpływ na budowę i kondycję włosów, skóry i paznokci

Niedobory biotyny mogą prowadzić do łamliwości paznokci, wypadania włosów oraz problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik.

  • Wsparcie układu nerwowego

Biotyna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego poprzez udział w syntezie mieliny – osłonki nerwów, która jest niezbędna do przewodzenia impulsów nerwowych.

Źródła biotyny a suplementy z biotyną – rodzaje

Solidną dawkę biotyny jesteś w stanie dostarczyć sobie z pożywieniem. Szczególnie bogate w ten składnik są jajka, tłuste ryby, podroby – zwłaszcza wątroba wołowa i wieprzowa, drożdże, orzechy i migdały, a także strączki. Chcąc wzbogacić swoje menu o źródła biotyny, dobrze jest włączyć do diety także warzywa takie jak kalafior, szpinak, marchewka czy pomidor, oraz owoce: banany, arbuzy, grejpfruty. Dodatkowo warto jeść produkty mleczne, sojowe, brązowy ryż i grzyby.

Jak wspomnieliśmy, źródłem biotyny są jajka. Trzeba natomiast wiedzieć, że w ich białku znajduje się awidyna – antywitamina biotyny utrudniająca wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Takie działanie zatrzymuje natomiast proces gotowania, więc problem dotyczy jedynie jaj surowych.

Niemniej, uzupełniając dietę, warto włączyć do codziennych przyzwyczajeń suplement diety. Najczęstszą formą jest biotyna w tabletkach. Składnik ten znajdziemy także w szamponach i odżywkach działających miejscowo, jednak forma doustna z pewnością wykazuje wyższą skuteczność.

Jak działa biotyna?

Niedobór biotyny ujawnia się na kilku płaszczyznach, przede wszystkim dlatego, że i spektrum działania tego składnika jest dość szerokie.

Podstawowym białkiem budującym włosy jest keratyna, natomiast biotyna, jak wspomnieliśmy już wcześniej, odgrywa kluczową rolę w jej syntezie. Tym samym ułatwia zachowanie dobrej kondycji włosów, wzmacnia cebulki włosów, sprzyjając ich wzrostowi i poprawia odporność pasm na uszkodzenia. Dodatkowo biotyna wspomaga zdrowie mieszków włosowych, przedłużając fazę wzrostu. Warto podkreślić, że biotyna wspomaga prawidłowe krążenie krwi, ułatwiając transfer składników odżywczych i tlenu oraz poprawiając ukrwienie skóry głowy.

Stosowanie biotyny w tabletkach niewątpliwie może przynieść bardzo korzystne rezultaty. Wybierając odpowiedni preparat, warto przede wszystkim zwracać uwagę na zawartość biotyny w suplemencie. Dzienna dawka dla osób dorosłych powinna mieścić się w przedziale od 30 do 100 µg.