Marskość wątroby w pigułce

Choroby związane z wątrobą mogą mieć dla nas poważne konsekwencje. Tak jest m. in. w przypadku marskości – choroby, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego życia. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Marskość wątroby: na czym polega ta choroba?

Marskość wątroby to niebezpieczna choroba, w przypadku której głównym problemem jest uszkodzenie komórek wątroby. Ich miejsce zajmuje włóknista tkanka łączna, co oznacza dla pacjentów szereg problemów. Choć takie uszkodzenie wątroby może się dość długo rozwijać bezobjawowo, z czasem pacjent zaczyna cierpieć z powodu różnych dolegliwości oraz schorzeń wtórnych. Wiadomo już, że marskość wątroby może stać się z czasem przyczyną takich problemów, jak żylaki przełyku lub hemoroidy. Jak w porę wykryć ten problem?

Jakie objawy powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Marskość wątroby to szereg dolegliwości, których pojawienie się powinno nas skłonić do możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza. Jakie objawy są najbardziej typowe w przypadku marskości? Zmęczenie oraz nudności, problemy związane z brakiem apetytu oraz zaburzenia mogące mieć związek z psychiką – oto objawy, które często pojawiają się wśród pacjentów mających problemy z marskością wątroby. Z czasem mogą się też pojawić takie problemy, jak wodobrzusze, obrzęki nóg, a nawet żółtaczka.

Jakie czynniki mają istotny wpływ na rozwój tego problemu?

Lista tych czynników, które są dla naszej wątroby poważnym zagrożeniem, jest długa. Powszechnie marskość wątroby jest problemem kojarzonym ze zbyt częstym sięganiem po alkohol. Faktycznie, wiele przypadków tej choroby okazuje się właśnie skutkiem zbyt częstego zaglądania do kieliszka. Błędem jest jednak zakładanie, iż marskość wątroby to choroba alkoholików. Wiadomo, że jednym z czynników odpowiedzialnych za rozwój marskości wątroby jest też stan zapalny tego narządu. Może się ona zatem rozwijać jako skutek zapalenia wątroby typu B lub C, może być też skutkiem bardzo rzadkiej choroby Wilsona. W tym ostatnim przypadku ofiarami problemów z marskością wątroby są małe dzieci, przez co odpowiednie leczenie staje się jeszcze ważniejszą kwestią.

Marskość wątroby kontra współczesna medycyna

Czy leczenie tego problemu jest możliwe? Coraz szersza wiedza z zakresu medycyny sprawia, iż lekarze maja coraz więcej możliwości zwalczania tej choroby. O tym, jakie leczenie zostanie zastosowane w danym przypadku, decydują przede wszystkim wyniki badań moczu i krwi oraz badanie USG. Niestety, w większości przypadków nie można cofnąć szkód wywołanych przez chorobę. Warto pamiętać, że marskość jest jedną z chorób przewlekłych, zatem skutki zaniedbań wobec swej wątroby będziemy odczuwać już do końca życia.

Marskość wątroby może sprawić nam wiele problemów, warto zatem w porę zacząć postępować w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć ryzyko jej rozwoju. Unikanie alkoholu, przestrzeganie podstawowych zasad zdrowej diety – oto zasady, do których warto się dostosować.