Toczeń rumieniowaty układowy: diagnoza i leczenie

Toczeń rumieniowaty układowy — znany również jako SLE — jest nieinfekcyjną chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, że nie jest to choroba zakaźna, a więc osoba na nią cierpiąca może prowadzić zupełnie normalne życie zawodowe, rodzinne czy towarzyskie. Toczeń powoduje, że układ odpornościowy błędnie atakuje zdrowe tkanki organizmu, ponieważ nie jest w stanie odróżnić ich od antygenów, takich jak bakterie, wirusy lub inne szkodliwe substancje obce. 

Jest to również patologia, która charakteryzuje się tym, że jest ogólnoustrojowa — może dotyczyć różnych narządów i części ciała — oraz przewlekła, ponieważ nie ma na nią lekarstwa. Choroba będzie obecna przez całe życie pacjenta, co nie oznacza, że objawy będą występować zawsze. U niektórych osób choroba rozwija się w późniejszym okresie życia lub objawy pojawiają się i znikają, przeplatając okresy remisji lub braku aktywności z zaostrzeniami. 

Jakie są objawy tocznia rumieniowatego układowego?

Jedną z głównych cech tej choroby jest to, że jej objawy mogą być bardzo zróżnicowane i różnić się u poszczególnych pacjentów. Objawy te zwykle dotyczą stawów lub skóry, mogą też uszkadzać inne narządy, takie jak nerki lub mózg. Do najczęstszych objawów należą poniższe.

1. Ból i obrzęk stawów – zwłaszcza dłoni, nadgarstków, barków i kolan – które mogą przekształcić się w zapalenie stawów.

2. Uczucie dławienia i zmęczenia przy wysiłku fizycznym, nawet jeśli jest ono łagodne lub umiarkowane. Dzieje się tak, ponieważ choroba powoduje zapalenie błony wyściełającej płuca (zapalenie opłucnej).

3. Utrata wagi.

4. Ból i dyskomfort w klatce piersiowej podczas oddychania, ponieważ błona wyściełająca serce również uległa zapaleniu (zapalenie osierdzia).

5. Gorączka, zwykle związana z zapaleniem osierdzia i miednicy.

6. Rozwój owrzodzeń w okolicy ust.

7. Ogólne złe samopoczucie w całym organizmie, niezwiązane z żadnym wcześniejszym procesem wirusowym lub chorobą.

8. Uszkodzenie nerek, najczęściej obejmujące zapalenie nerek, zjawisko znane jako zapalenie nerek. Może to prowadzić do zwiększenia stężenia kwasu moczowego we krwi i pojawienia się krwi w moczu. Ponadto może to prowadzić do zwiększonego zmęczenia lub wzrostu ciśnienia krwi.

Oprócz tych wszystkich objawów, u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym często występują również zmiany skórne. Jeśli choroba objawia się tylko w skórze właściwej, nazywa się ją toczniem rumieniowatym dyskoidalnym. Objawy te obejmują pojawienie się wysypki na twarzy, obejmującej skórę policzków i nosa — stąd nazwa „rumień skrzydeł motyla” – która nasila się pod wpływem światła słonecznego. Mogą również wystąpić nieregularne zmiany pigmentacji w niektórych obszarach skóry, w których palce zmieniają kolor — zwykle na biały — pod wpływem ciągłego wystawienia na działanie niskich temperatur. 

Przyczyny choroby.

Przyczyna choroby nie jest znana, choć niektórzy eksperci uważają, że jest ona związana z wirusem i szeregiem czynników warunkujących, w tym dziedziczeniem genetycznym, cechami środowiskowymi, szeregiem czynników hormonalnych i przyjmowaniem niektórych leków. W każdym razie jest to schorzenie, które częściej występuje u kobiet i chociaż może pojawić się w każdym wieku, pierwsze objawy pojawiają się zwykle między 15 a 44 rokiem życia.

Diagnostyka tocznia rumieniowatego układowego.

Udając się do lekarza w celu rozpoznania choroby, najpierw przeprowadza on badanie fizykalne, aby sprawdzić, jak wiele objawów związanych z chorobą występuje u pacjenta. Jeśli lekarz rzeczywiście stwierdzi występowanie kilku objawów związanych z chorobą, zaleci serię badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia tocznia rumieniowatego układowego. Testy te obejmują badania.

1. Test na obecność przeciwciał przeciwjądrowych.

2. Prześwietlenie klatki piersiowej.

3. Badanie moczu.

4. Pełna morfologia krwi z różnicowaniem białych krwinek.

W każdym razie jest to schorzenie dość trudne do zdiagnozowania, ponieważ u każdej osoby mogą wystąpić inne objawy. 

Czy istnieje sposób leczenia tej choroby?

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą przewlekłą, dlatego nie istnieje leczenie, które całkowicie ją wyleczy. Można jednak stosować się do kilku wskazówek ustalonych przez lekarza, które pomogą zmniejszyć objawy choroby.

1. Leki przeciwmalaryczne stosowane w leczeniu zapalenia stawów lub zmian skórnych. Jest to pierwsza metoda leczenia, jaką stosuje się u osób z chorobą, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby i objawów, jakie występują u pacjenta. Korzyści z niej płynące obejmują pomoc w opanowaniu choroby lub zmniejszenie nieodwracalnego uszkodzenia narządów.

2. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać bólom stawów i mięśni, a także zmniejszają ilość informacji w błonach wyściełających serce i płuca, powodując objawy takie jak ból lub zmęczenie.

3. Kortykosteroidy w leczeniu wielu objawów związanych z chorobą, takich jak zmiany skórne. Są one szczególnie zalecane, jeśli leki przeciwzapalne nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

4. Leki immunosupresyjne, szczególnie zalecane u osób, u których rozwinęły się ciężkie objawy choroby, a zwłaszcza u pacjentów mających problemy z nerkami.

Niezależnie od objawów występujących u pacjenta, może on prowadzić całkowicie normalne życie, ale zawsze z zachowaniem środków ostrożności, ponieważ osoba z toczniem rumieniowatym układowym jest bardziej podatna na infekcje. Ponadto zaleca się rutynowe uprawianie sportu, aby usprawnić mięśnie i zapobiec ich osłabieniu, ale zawsze z regularnymi przerwami na odpoczynek, aby uniknąć nadmiernego zmęczenia.