Ropień i zapalenie piersi: co każda kobieta wiedzieć powinna?

Choroby piersi mogą każdej z nas sprawić wiele problemów. Większość z nas posiada szeroką wiedzę na temat chorób nowotworowych piersi, zapominamy jednak, że nie tylko one mogą nam utrudnić życie. Jedną z tych przypadłości, z którymi kobiety muszą się borykać dość często, jest ropień oraz związane z nim zapalenie piersi. Co każda z nas powinna wiedzieć na temat tej choroby?

Jak w porę rozpoznać ten problem?

O takim problemie, jakim jest ropień i zapalenie piersi, świadczą charakterystyczne objawy, których nie można lekceważyć. Tymi najbardziej charakterystycznymi symptomami są bóle i obrzmienia piersi, a także ropne wycieki z sutka. Twarde i ciepłe w dotyku nacieki to kolejne niepokojące objawy, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie problemy, jak gorączka oraz zmęczenie.

Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej choroby?

Ropień i zapalenie piersi to choroba, która najczęściej występuje wśród kobiet karmiących piersią. Błędy popełniane podczas karmienia lub stosowanie odciągaczy pokarmu – oto przyczyny, które najczęściej odpowiadają za rozwój tej choroby. Bywa jednak i tak, że ropień oraz zapalenie piersi rozwijają się jako skutek rany piersi – problemy, na który w rzeczywistości narażona jest każda z nas.

Jak rozwija się ta choroba?

Dlaczego pierwszych symptomów tej choroby nie można ignorować? Bo ropień i zapalenie piersi mogą nam sprawić wiele problemów. Pamiętajmy, że główną przyczyną tej choroby jest zakażenie bakteryjne, a to może prowadzić do poważnych konsekwencji. Bakterie, zazwyczaj gronkowce, dość szybko przedostają się do przewodu mlecznego, w których znajdują doskonałe warunki do dalszego rozwoju. Skutkiem tego są obrzęki piersi, ropne wysięki oraz uciążliwe stany zapalne, który – w przypadku braku odpowiedniego leczenia – mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Jak można sobie poradzić w tym problemem?

Ponieważ jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest silny ból piersi, większość kobiet w pierwszej kolejności skupia się na walce z bólem. Jakie metody mogą się okazać pomocne? Ulgę mogą przynieść ciepłe kompresy oraz delikatne masaże piersi. Ponieważ jednak głównym problemem są tu bakterie, sama walka z bólem nie wystarczy. By pokonać zapalenie piersi, niezbędne staje się skorzystanie z profesjonalnej pomocy, a im szybciej pacjentka odwiedzi lekarza – tym lepiej dla niej.

Ropień i zapalenie piersi kontra współczesna medycyna

Na czym może polegać leczenie tej przypadłości? O tym, jaka metoda zostanie wykorzystana w danym przypadku, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Zazwyczaj rozwiązaniem wystarczającym okazuje się leczenie farmakologiczne. Główną rolę odgrywają tu antybiotyki. Ich staranny dobór ma ogromne znaczenie w przypadku tych kobiet, które karmią piersią, dlatego też leki takie można zażywać tylko i wyłącznie pod czujnym okiem specjalisty. Jeśli takie leczenie zawodzi, pojawia się konieczność przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu. Na czym polega leczenie chirurgiczne w przypadku tej choroby? Na usunięciu ropni, które są sprawcami tak poważnych problemów ze zdrowiem i samopoczuciem pacjentki.

Choroby piersi mogą przybierać różne formy, a każda z ich może stanowić dla nas poważne zagrożenie. Nie ignorujmy zatem niepokojących symptomów i w porę konsultujmy się w lekarzem. Dzięki temu nasze piersi będą zdrowe, a my będziemy mogły się cieszyć lepszą formą i wspaniałym samopoczuciem.